20 BARDZO ORYGINALNE INFORMACJE HISTORYCZNE O PTCR.

Wprowadzenie.

 

Niniejszy tekst w całości zamieściłem w http://www.nadajnik-babice.pl/ część 65. Zamieszczam tylko jego część, zatytułowaną "Porównanie".

W mojej pracy dotyczącej dokumentacji P.T.C.R niekiedy wykorzystywałem materiały od Internautów. Były to najczęściej obrazy, które umożliwiały mi pozyskiwanie danych technicznych jej obiektów. Ostatnio otrzymałem w dniu 17 grudnia 2017 od Pana Grzegorza Słomczyńskiego wiadomość zatytułowaną "Porównanie", w której napisał, że dość przykre jest porównanie, na fotografiach: przedwojennych i powojennych informacji o PTCR, znajdujących się na stronach polskich i zagranicznych. Postanowiłem zapoznać internautów z treścią tej wiadomości. Zanim przejdę do jej prezentacji, warto przypomnieć, że pierwszą wiadomością jaką od Niego otrzymałem, był mail z 2010.09.03, który przytaczam:

 

Szanowny Panie, Pełen uznania dla Pana pracy dokumentacyjnej, której efekt z zafascynowaniem oglądam na stronach http://www.nadajnik-babice.pl/ przesyłam linki do zdjęć masztów zamieszczonych na stronie http://www.zemat.com/1944/ (jeśli Pan ich nie zna). Zdjęcie zrobione 12 sierpnia 1944 tuż przed godziną 10:05 http://home.comcast.net/~zemat/images/fullsize/100-12-08-44.JPG i zdjęcie zrobione około pół minuty później http://home.comcast.net/~zemat/images/fullsize/101-12-08-44.JPG
Pana adres odnalazłem na stronie absolwent.traugutt.net. Mam nadzieję, że trafiłem na Właściwego Ireneusza Dobiecha. W załączeniu: maszty jak na dłoni. Zdjęcie z budynkami sztucznie powiększyłem dwukrotnie.
Pozdrawiam Pana, Grzegorz Słomczyński.

 

Po tym wstępie przypominającym pierwsze moje kontakty z Panem Grzegorzem Słomczyńskim, wracam do ostatniej otrzymanej od Niego wiadomości, zatytułowanej "Porównanie" z 17. 12.2017:

 

Szanowny Panie, Jeszcze dość przykre porównanie na fotografiach: przedwojennej i powojennej ze stron: http://www.zilionis.lt/history/prw/polskie-radio-wilno-ludzie-nierozpoznani/index.php?foto=43&klb=p http://fotopolska.eu/Transatlantycka_Centrala_Radiotelegraficzna_Warszawa

Zastanawiam się czy na tej stronie http://www.zilionis.lt/history/prw/polskie-radio-wilno-ludzie-nierozpoznani/index.php?p nie ma więcej zdjęć z Babic. 

Pozdrawiam Pana, Grzegorz Słomczyński.

 

Po przejrzeniu treści w zbiorach z podanymi linkami, stwierdziłem, że znajdują się w nich wiadomości związane z PTCR, bardzo cenne, warte do upublicznienia. Dwa podane adresy mają związek z Panem  ZILIONIS,em SIGITAS,em z Litwy,
dokumentującym od wielu lat wiadomości o Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia. Znamy się od 2009.05.09, gdy otrzymałem od Niego wiadomość jako użytkownika serwisu "Odkrywca.pl". Szczegóły tej znajomości i pozwolenie na wykorzystanie interesujących mnie zdjęć opisałem na. 
http://www.nadajnik-babice.pl/
część 04.08  CENNE HISTORYCZNE I WSPÓŁCZESNE ZNALEZISKA ŚLADÓW PO ANTENIE.

 

Natomiast adres trzeci zawiera zdjęcia związane z Polską Transatlantycką Centralą Radiotelegraficzną znajdujące się na stronie "Fotopolska.eu". Ponieważ miałem zamiar zamieścić obrazy z tej kolekcji, zwróciłem się z prośbą o pozwolenie na niekomercyjne ich wykorzystanie. Otrzymałem 2018.05.01 bardzo szybko pozytywną odpowiedź:

 

Dobry wieczór, proszę skorzystać ze zdjęć - będziemy wdzięczni za podanie źródła.
Życzę odnalezienia wielu ciekawych materiałów związanych z tą centralą transatlantycką. Pozdrawiam Piotr Herba fotopolska.eu

 

Tak więc mogłem zamieścić na stronie http://www.nadajnik-babice.pl/ wiadomość "Porównanie" z 2017.12.17 i wybrane zdjęcia tematycznie związane z PTCR.

 

W pierwszym rzędzie zamieszczam dwa zdjęcia podobne tematycznie, ale wykonane w różnych czasach: fot. 1 i fot. 3. Na zdjęciach tych widzimy fragment pulpitu Nadajnika Babice i siedzące przy nim osoby.

 

Na fot. 1 przy pulpicie siedzi żołnierz niemiecki, natomiast na fot. 2 stoją za pulpitem dwaj niemieccy żołnierze, zdjęcia pochodzą z fotopolska.eu, a na fot. 3 (Źródło prw01.045-vilnius-radio-wilno.) przy tym samym pulpicie siedzą dwie osoby nierozpoznane i stoi za nim trzecia Mieczysław Galski.

 

Fot. 1 Żołnierz niemiecki przy pulpicie Nadajnika Babice, 1944 r. Porównanie 17 grudnia 2017 21:31

 

Fot. 2 Żołnierze niemieccy przy pulpicie Nadajnika Babice, 1944 r. Porównanie 17 grudnia 2017 21:31

 

Fot. 3 Widok trzech osób przy pulpicie Nadajnika Babice,
osoba oznaczona nr 3 mieczyslaw-galski , Źródło prw01.045-vilnius-radio-wilno.

 Radio i TV na Litwie > Strony historyczne > Radiofonia wileńska 1927-1939 > Rozgłośnia wileńska PR > Osoby nierozpoznane >

 

Te trzy zdjęcia nadzwyczaj cenne, uzyskane od Internauty, zasługują na ich upublicznienia na stronie, którą odwiedziło już w tej chwili kilka tysięcy Internautów z kilkudziesięciu krajów.

 

Ireneusz Dobiech 2019.03.20.